Usuwanie blizn
Blizna to niepożądana z punku widzenia estetycznego zmiana, która tworzy się na skórze w miejscu urazu (blizny po zabiegach chirurgicznych, oparzeniach) bądź w następstwie wygojenia się pewnych zmian chorobowych (blizny potrądzikowe, po ospie).
Blizna zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej. Wyraźnie też różni się od otaczającej ją skóry kolorem, strukturą, elastycznością i wytrzymałością. Różnice stają się bardziej widoczne po ekspozycji na promieniowanie słoneczne - tkanka bliznowata nie opala się tak jak zdrowa skóra. Bywa strukturą położoną powyżej poziomu skóry - mówimy wtedy o bliznach przerostowych, keloidach, albo poniżej – tworząc tzw. blizny zanikowe.
Blizna od momentu powstania do czasu 12 miesięcy jest blizną świeżą, tzn. nie do końca uformowaną. W jej obrębie zachodzą bardzo dynamiczne procesy przebudowy z udziałem włókien elastycznych i kolagenowych oraz nowotworzonych naczyń krwionośnych. W tym okresie czasu niezwykle istotne jest zapewnienie bliźnie odpowiednich warunków gojenia i przebudowy. Blizna wymaga wtedy ochrony przed dodatkowymi urazami, właściwej pielęgnacji i zabezpieczenia przed słońcem i mrozem. Właściwe postępowanie powoduje że naturalne procesy naprawcze organizmu często prowadzą do wytworzenia blizny korzystnej z punktu widzenia kosmetycznego.
Jeśli jednak tak się nie stanie, istnieje szereg nieinwazyjnych metod, poprawiających wygląd lub wspomagających usuwanie blizn. Metody te sprawiają że blizna będzie mniej widoczna, płaska, w kolorze skóry, bardziej elastyczna. Istotny jest czas rozpoczęcia terapii – im „młodsze” blizny , tym lepsze będą rezultaty leczenia.
Należy przy tym pamiętać, że każda blizna jest zmianą trwałą i nie można jej całkowicie usunąć żadnymi metodami.
Przed i po - blizna pooperacyjna leczona laserem Fraxel
Przed i po - efekty korekcji blizny pourazowej laserem Fraxel

Przed i po - usuwanie blizn potrądzikowych laserem Fraxel

Przed i po - przerostowa blizna pooparzeniowa leczona laserem Fraxel

Przed i po : efekt wypełnienia blizn kwasem hialuronowym
